Praca oparta na przemyśle
Nie od dziś wiadomo, że podstawową gałęzią gospodarki jest wytwórstwo. To ono napędza resztę i powoduje rozwój społeczeństwa, głównie w skali makroekonomicznej. Taka sytuacja analogicznie wpływa na ogólnie postrzegany rynek pracy. Oczywiście w mniejszych rynkach, lub inaczej w mniejszych społeczeństwach, oprzeć gospodarkę można o usługi czy też handel, jednak to wytwórstwo jest podstawą przynoszącą największe profity i największy rozwój.
Jeżeli chodzi o województwo pomorskie, to i tu powyższa teoria ma swoje zastosowanie. Najlepszym przykładem na to, jest sytuacja, w której zamknięto największe stocznie, co w jawny sposób przyczyniło się do upadku i innych gałęzi gospodarki. Obecnie praca w województwie pomorskim powoli wraca do naturalnego porządku, gdzie wytwórstwo jest podstawą. Pracownicy z zakładów wytwórczych, niezależnie od tego z jakiej branży, będą poszukiwać usług i handlu, a to zwiększy zatrudnienie i w tych gałęziach gospodarki.
Niestety nie jest łatwo, po latach stagnacji, na nowo rozwijać rynek pracy. Przede wszystkim brakuje specjalistów, by przedsiębiorcy byli gotowi na inwestycje. Wszelkie programy pomocowe są dobre, jednak człowiek to najważniejszy kapitał, bo bez niego żaden projekt biznesowy się po prostu nie uda. Na szczęście nie jest jeszcze za późno, gdyż ciągle można korzystać z wiedzy fachowców, którzy choć mają już swoje lata z największą chęcią podzielą się doświadczeniem, przy okazji sami się ucząc nowinek technicznych.