Prace dorywcze
Praca dorywcza to również praca, jaka pojawia się na rynku zatrudnienia. Praca w pomorskim to w dużej mierze praca w sztywnym grafiku godzin, na co wiele osób, zwłaszcza młodych mam nie może sobie pozwolić. Z różnych względów, zwykle z powodu sytuacji życiowej część osób nie może pozwolić sobie na pracę etatową, w pełnym wymiarze godzin.
Te osoby zwykle rozglądają się za elastycznym grafikiem pracy lub pracami sezonowymi, dorywczymi. Wśród takich zajęć od lat znajduje się praca w branży turystycznej, gastronomicznej oraz rolno ogrodniczej. Prace dorywcze cechują się brakiem legalności i często umowami cywilnoprawnymi. To niestety działa na niekorzyść pracowników pracujących w tym charakterze. Polski rynek pracy wciąż nie jest gotowy do elastycznego grafiku pracy pracowników etatowych. Sytuacja w tym zakresie powoli ulega pozytywnym zmianom, jednak zmiany te są wyjątkowo powolne. Rzadko można podjąć pracę zdalną na pełen etat z umową o pracę.
Umowa o pracę zazwyczaj kojarzy się z pracą stacjonarną od godziny do godziny. Tymczasem prace wykonywane w domu lub mobilnie to prace prowizyjne, czy w ramach umowy o współpracy, na działalność gospodarcza itp. rozwiązania. Dorywcze zatrudnienie jest dobrym rozwiązaniem dla studentów, seniorów, rencistów, którzy mogą wybierać sobie zlecenia względem swoich możliwości czasowych i potrzeb finansowych. Na dłuższą metę prace dorywcze nie są opłacalne ani wygodne, za to mogą stanowić dobry dodatek do stałej pensji i zatrudnienia.